Biznes i Finanse

Sprawne sprawdzanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie w stosunku do banku możemy sobie pozwolić. Warto posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wtedy, gdy planujemy kupno nieruchomości. Zobaczmy, jak szybko wolno sprawdzić nieosobistą zdolność kredytową i w jaki sposób polepszyć swoją sytuację.

Co to jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt połączony jest z obowiązkiem spłaty. W szeregu przypadków jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez wiele lat. Przepisy polskiego prawa również podchodzą do tego tematu niezmiernie restrykcyjnie, przez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a też ich klientów, wiele obowiązków. Ich misją jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy określić jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich sumptów, jakie z niego wynikają, a jakie zostały określone w umowie. Kolosalne znaczenie ma nie jedynie suma spłaty, lecz też terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach bank sprawdza naszą zdolność kredytową?
Banki weryfikują zdolność kredytową zawsze w owym czasie, kiedy tak właściwie pragniemy pozyskać kredyt. Obojętnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, lub chociażby karta kredytowa. Są różnice wynikające z tego, jaka jest wielkość kwoty kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w wypadku kredytu hipotecznego, czy także mniejsza. W tym drugim wypadku bank bierze pod szczególną uwagę wyłącznie bazowe informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im pokaźniejsza suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Pracownik banku ma prawo pytać o takie kwestie jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne obowiązki finansowe oraz kredyty, liczba osób w gospodarstwie domowym. Przeważnie związane jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, dobrze jest właściwie się przygotować. Jednym z kroków, które jesteśmy w stanie zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Umożliwiają nam to kalkulatory dostępne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na witrynie internetowej obliczzdolnosc.pl. Dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu ma prawo nam udostępnić konkretny bank.

Jak można zwiększyć swoją zdolność kredytową?
W pewnych jednoznacznych momentach nasza zdolność kredytowa nie jest starczająca, ażeby zdobyć wymagane nam środki, np. na zakup mieszkania. Na szczęście istnieje parę sposobów, które warto wypróbować, aby trochę poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny razem ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Należałoby również posiadać jak największy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa szanse na dostanie potrzebnego kredytu. Dłuższy okres kredytu łączy się z niższymi ratami – odpowiednio jest wziąć to pod szczególną uwagę, bo może to podnieść opisującą nas zdolność kredytową. W przypadku, gdy posiadamy pozostałe zadłużenia, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, poprawnie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Należałoby mieć na uwadze, że poza stałym dochodem, instytucje biorą pod uwagę też premie i akcesoria, w związku z tym poprawnie jest je wykazać w blankiecie. Więcej na https://obliczzdolnosc.pl/najkorzystniejszy-kredyt-gotowkowy.html