Usługi

O czym trzeba pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć ukochanej osoby zawsze aktywuje niemiłe emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, że ciało pozostanie sprowadzone do kraju. Nie ma więc nic ekscentrycznego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Należałoby pamiętać, że środek transportu w szeregu przypadków wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeśli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zbyt kolosalny. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala o wiele ograniczyć wydatki.

Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba nie zapominać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wówczas, kiedy tak właściwie dopełni się kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtedy, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się także krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Czemu wsparcie kompetentnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to wyśmienity wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, właściwym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody korporacja zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych problemów. To właśnie dzięki temu stres równoczesny ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie niepotrzebnie rósł.