Technologia

Metoda działania skanerów kodów

Czytniki kodów to urządzenia, z jakimi do czynienia mamy każdego tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Każdy zakupiony przez nas towar ma, lub też powinien posiadać kod kreskowy, jaki obejmuje zrozumiałe dla kasy lub też komputera informacje o nim. Niedużo niemniej jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Prosta instrukcja obsługi skanera kodów kreskowych
Działanie czytników ugruntowuje się w zasadzie na oddziaływaniu czerwonego światła. Nadawane światło laserowe pada na lustro, jakie z kolei przygotowuje wiązkę światła spadającego na kod kreskowy. Spadające światło odbija się od przerw między czarnymi paskami kodu kreskowego oraz powraca z powrotem do wnętrza skanera. Odbija się ono od wklęśniętego lustra (znajdującego się w narzędziu) oraz trafia do fotodetektora. Narzędzie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie zostają “przetłumaczone” na język zrozumiały dla kas oraz systemów.

Czytnik kodów – rodzaje
Na rynku wolno spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami czytników. Pierwszy z nich to skaner kodów bezprzewodowy. Jego działanie w obszernej mierze opiera się na działaniu częstości fal radiowych bądź bluetooth. Są dużo bardziej mobilne niż przewodowy czytnik kodów, bo w trakcie jego użytkowania nie denerwują żadne kable i można poruszać się z nim po wielkich magazynach czy hurtowniach. Zdecydowanie bardziej do małych sklepów jak butiki czy sklepiki osiedlowe sprawdzi się przewodowy skaner kodów, bowiem równie dobrze jak skaner bezprzewodowy odczytuje kody oraz jest tańszy. Bogatą ofertę zawierającą czytniki przedstawia marka Hardware for business. Bogata propozycja sklepu umożliwia kupno skanera zarówno przewodowego jak i bezprzewodowego w wysokiej jakości oraz dobrej cenie.

Jak kiedyś radzono sobie z identyfikowaniem artykułów?
Na przestrzeni lat świat poszedł mocno do przodu dzięki używaniu nowych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było technologii, która zapewniłaby identyfikowanie artykułów w parę sekund, a proces ten był żmudny i mnóstwo cięższy. Prawdopodobnie żądał on wielu notatek, poszukiwania danych i liczenia. Kod kreskowy to względnie śmiały wynalazek, niemniej jednak przeszedł już swoją ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora towarów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, jakie miało dużo swoich wad. Aby odczytać kod produkt należało przyłożyć bardzo blisko czytnika, jednak nie zawsze to działało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić wiadomości o produkcie nawet z kilku metrów zaledwie w parę sekund.

Gałąź handlowa a skaner kodów
W zależności od branży powinno wykorzystywać się przeróżne skanery kodów. Zdecydowanie przewodowy skaner kodów będzie dedykowany mniejszym firmom lub kasom, które nie zmieniają własnego położenia. Przewodowe skanery są trochę tańsze i poprawnie sprawdzą się w miejscach o mniejszych wymaganiach. Firmy, które absorbują się hurtowym sprzedawaniem produktów oraz posiadają znaczne hale i magazyny powinny zainwestować w czytnik kodów bezprzewodowy, bo umożliwia on spacerowanie z nim oraz lepsze rozeznanie w identyfikacji produktów. Są praktyczne, poręczne, lekkie oraz pokazują informacje o towarze w kilka sekund.